Zajíc polní se v současnosti dá stále považovat za dostupný zdroj potravy nejen na území ČR. Jeho lov je k dnešnímu datu povolen od 1. 11. do 31. 12. na společných honech. Lov pomocí dravých ptáků je také povolen.
Z hlediska pohledu přežití v přírodě můžeme zajíce považovat za "poměrně" dostupný zdroj potravy. Záleží však na lokalitě a znalosti prostředí. Zajíc se nejhojněji vyskytuje v nížinných zemědělsky obhospodařovaných oblastech, které disponují dostatkem krytiny - remízky, vzrostlé traviny, rákos atd.
Uvažujeme li nouzovou situaci přežití v přírodě, nemá smysl zabývat se lovem pomocí palné zbraně - brokovnice, což je v podstatě jediný možný způsob lovu při běžných honech. Snaha ulovit brokovnicí zajíce jako jednotlivec v situaci, kdy nám jde o přežití nedává z bilance cena x výkon valný smysl. Jsou místa kde třicet střelců během celého dne na zajíce nenarazí, jinde jich uloví pár kusů a o pár kilometrů dále několik desítek kusů. Jít sám s puškou na zajíce v neznámém prostředí nedává smysl. Je nanejvýš pravděpodobné, že při sázce na lov s puškou v podmínkách přežití v přírodě narazíte mnohem dříve na jiné dostupnější zdroje potravy.
Vzhledem k výše uvedenému, je potřeba upravit strategii, tak aby efektivita vynaloženého času a prostředků vycházela v náš prospěch. Z hlediska boje o život, se musíme zaměřit na způsoby lovu, které jsou zákonem zakázané. Nejen ve vztahu k zajíci je nejefektivnější lov do pastí. Taktiku, strategii - oka či jiné pasti nemá smysl popisovat. Návodů je plný internet. Zároveň doufám, že tento příspěvek neinspiruje nikoho k nezákonnému experimentování!
Musím se ale přiznat, že jako kluk jsem měl kamarády, kteří zajíce do různých pastí občas úspěšně chytli a hrdě odnesli domů. Vždy, když jsem byl takového jednání svědkem, jsem samozřejmě šel vše požaloval. Nechtěně jsem se tak ale náhodným svědectvím těchto událostí na vlastní oči přesvědčil co funguje a co ne.
Zítra foto návod zpracování zajíce...