Právě je 23 čer 2024 21:28

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Šneci podle receptů Magdaleny Dobromily Rettigové

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Šneci podle receptů Magdaleny Dobromily Rettigové

Příspěvek od Ivana » 01 úno 2016 00:21

17. Salát ze šneků (hlemejžďů).
Uvař patnáct šneků ve vodě do měkka, pak je vyndej z domečků, očisti je náležitě a nakrájej je po délce na tenké kousky; taktéž nakrájej na dlouho čtyry dobře očištěné sardele, usekej drobně jednu cibuli, všecko dobře promíchej, urovnej to na talíř nebo na misku, polej to octem a dobrým olejem, posyp tlučeným pepřem a oblož to nakrájenými koláčky z vajec na tvrdo uvařených.

13. Polívka ze šneků.
Uvař půl kopy šneků, vyndej je z domků, očisti je, usekej na drobno a nech je na kousku másla trochu odusit, pak je dej do hrnku, nalej na ně procezené petruželové vody a nech to vařit; usmaž na másle jednu ustrouhanou žemličku, přidej ji ke šnekům a nech to ještě asi hodinu vařit; potom rozmíchej v hrnečku kousek čerstvého másla s trochou mouky, třemi žloutky a s několika lžičkami sladké smetany, nalej na to trochu vařící polívky a hodně to rozkloktej, načež to vlej do polívky, ještě ji rozkloktej a vlej ji do mísy na usmažené žemličkové kostky.

10. Šneci s vinní omáčkou.
Uvař mandel šneků, vyndej je z domků, uřež ocásky, šneky očisti, přemej je v soli a vlažné vodě, a nech je buď v postní den v petruželové vodě, nebo v masitý den v hovězí polívce do měkka uvařit; domky nech v čisté vodě trochu vyvařit, pak je umej v soli, poklop je a nech je vysáknout. Nádivku pak dělej takto: Utři čtvrt libry nového másla se šesti loty čerstvých sardelí, dej k tomu s půl citronu drobně rozkrájenou kůru, 3 stroužky se solí rozetřeného česneku, trochu květu, jednu strouhanou žemličku, a je-li to málo slané, tedy přidej trochu soli a všecko dobře rozetři. Nyní dej vždy do jednoho domku kousek nádivky, na tuto vlož jednoho šneka, a nádivkou je opět doplň; potom je urovnej na mísu, nech trochu strouhané žemličky na másle do bledězlatova usmažit, nalej na ni trochu polívky, v které se šneci vařili, a trochu rakouského vína, dej k tomu dva loty v másle rozetřených sardelí a nech to trochu povařit, pak to vlej na šneky a nech je asi čtvrt hodiny v troubě dusit. Tato nádivka stačí na 20 až 25 šneků. Vína a polívky se dá dle potřeby, aby zastalo pod šnekama trochu omáčky.

11. Šneci ocásky.
Šnečí ocásky se dají na máslo s drobně rozkrájenou cibulkou opect, a když cibulka začíná červenat, dají se na talíř nebo na mísu, která se kolem okrášlí smaženou strouhanou žemličkou.

Zdroje:
Magdalena Dobromila Rettigová: Domácí kuchařka. Vydáno v nakladatelství Jar. Pospíšila v Praze 1868.
online vydala Městská knihovna v Praze

PS: Původně jsem se tím řečnickým slibem od veverek nemínila příliš zabývat, ale když jsem na tyhle recepty náhodou narazila, nedokázala jsem odolat. Mimochodem možná byste nevěřili, z kolika druhů v současné době zvláště chráněných živočichů se tam vaří.

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Šneci podle receptů Magdaleny Dobromily Rettigové

Příspěvek od Ivana » 10 úno 2016 17:22

Dneska jsem narazila na moc pěknou věc a musím se podělit:

STATISTIKA
777 šneků trvá 1 hodinu nasbírat, 40 minut vařit a 1 hodinu 5 minut odstraňovat skořápky
777 šneků ve skořápce váží 5 kg 200g
777 šneků dá 2kg 200 g vařeného hlemýždího masa

Originál publikován zde (ještě by to chtělo kalorie). Šneci pocházejí z Británie, vypadají trochu jinak než ti naši, ale velikostí jsou srovnatelní s našimi hlemýždi.

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Šneci podle receptů Magdaleny Dobromily Rettigové

Příspěvek od Ivana » 11 bře 2016 20:48Zpět na Složitější recepty na vaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník