Právě je 28 bře 2024 09:29

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Kanystr na vodu

 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 bře 2016 23:57

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od K4cer » 03 kvě 2016 12:00

Než jsem dopsal pokec, tak už příspěvek nejde editovat, vrrr.

Kohoutek jde samozřejmě instalovat i na jiný kanystr, na libovolné (vhodné) místo. Jde taky použít jakýkoli vhodný kohoutek - mý požadavky byly aby byl kovový, odolný, a co nejkratší - aby nehrozilo ulomení při hrubé manipulaci. Kohoutek ovšem nesmí být zahnutý, jinak ho nepůjde utáhnout. Po montáži je samozřejmě možno na jeho konec namontovat cokoli, kolínko, špunt, rychlospojku na hadici, ...

Kanystr na obrázku výše měl původně malý a velký otvor. Obě hrdla se uzavíraly šroubovacími špunty. Utěsnění bylo dosaženo zatlačováním vnitřní kuželové části špuntu do vnitřního průměru hrdla. U velkýho to funguje dobře (tloušťka steny hrdla je asi 6mm), u malého (tloušťka stěny jen asi 1mm) došlo k jeho podélnému rozštípnutí a následné neopravitelné netěsnosti (kanystr je svařen ze dvou polovin a svar prochází oběma hrdly, v místě svaru se malá hrdla spolehlivě rozštíply u všech kanystrů).

Rozštípnutý hrdlo kanystru jsem odřezal a díru zvětšil na cca 18mm, tak aby ní jen tak tak prošlo půlcoulový šroubení. Zakoupil jsem fitinku (původně nějaká redukce) která má dosedací plochu (tato se opírá o vnitřní stranu kanystru) a kus šroubení (které se prostrčí dírou ven a na něj se našroubuje kohoutek). Fitinka má (důležité!!) vnitřní otvor ve tvaru šestihranu.
Na fitinku jsem navlékl těsnění, vhodil ji do kanystru, a prostrčil šroubení vyvrtanou dírou. Vyrobil jsem "imbus" z kusu závitový tyče a dvou matek utažených proti sobě, který pasujou do šestihranu ve fitince (otvor v kohoutku je menší než otvor fitinky, takže přes půlcoulový kohout nejde prostrčit 14mm imbus, proto ta závitová tyč). Konec tyče s matkama jsem zasunul do trčící fitinky a na ni jsem navlékl a našrouboval kohoutek. Utažení jde provést zadržením závitové tyče ve svěráku a otáčením kohoutu klíčem, nebo zadržením kohoutu a otáčením tyče. Po dotažení nechám tyč s kontramatkama spadnout dovnitř (ven vytáhnout nejde pro malou díru v kohoutku) a vytřesu ji druhým otvorem kanystru.

Takto upravené kanystry mám dva a spolehlivě fungují.

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od Reiser » 03 kvě 2016 14:48

Parádní návod, vyzkouším díky.

Předchozí

Zpět na Nástroje, nářadí a vybavení pro získání potravy a vody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků