Právě je 18 dub 2024 22:32

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Třezalka tečkovaná

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Třezalka tečkovaná

Příspěvek od Josef » 01 lis 2015 18:34

Typickou lokalitou výskytu třezalky tečkované jsou suché, sluncem rozpálené, neudržované okraje polních cest a mezí s nekvalitní jalovou půdou, případně slunné okraje lesů nebo paseky. Často roste v doprovodu jiných mohutnějších bylin, třeba smradlavého vratiče nebo bodláků. Třezalku tečkovanou naprosto bezpečně od jiných žlutě kvetoucích bylin identifikujete tím, že když pohlédnete na její lístky proti světlu, objevíte na nich "dírky" jako kdyby je někdo propíchal špendlíkem.

trezalka-teckovana.jpg

Sbírají se celé horní části kvetoucí rostliny. Třezalka kvete postupně od začátku července do září, podle podnebí a nadmořské výšky lokality. Třezalka se suší nebo se z ní připravuje třezalkový olej.

Sušená nať třezalky tečkované
Kvetoucí nať se suší ve stínu a v průvanu. Suchá je dlouhodobě skladovatelná (např. v pytlíčku).
Je vhodná na přípravu čaje proti stresu a depresi. Je také mírné analgetikum. Čaj pomáhá i při nachlazení, má silné antibiotické účinky. Lze jej užívat preventivně stejně tak i po začátku obtíží. Pozor, po dobu užívání omezit expozici na slunci, jinak mohou vznikat na kůži nahnědlé skvrny.

Olej z třezalky tečkované
Připravuje se tak, že se kvetoucí nať třezalky napěchuje do sklenice (např. 0,7 ltr. od okurek), zaleje se řepkovým nebo slunečnicovým olejem tak, aby byla všechna nať pod hladinou a nechá se naložená na slunečním světle na teplém místě (za oknem) po několik týdnů (cca 3 týdny). Původní nažloutlá barva oleje se postupně změní na červenavou barvu. Pak se olej sleje přes sítko a uloží do skleniček. Olej je účinný maximálně dva roky. Druhým rokem je jeho účinek zhruba poloviční. Je vhodný na dezinfekci a zrychlené hojení řezných zranění (lze bez bolesti použít přímo do rány), hodí se na popáleniny, puchýře a mozoly, pomůže proti svědění hojících se strupů, usnadňuje vytahování stehů. Máte-li nějaké nehojící nebo mokvající zranění, nebo se vám nedaří vytáhnout zanícenou třísku - je to přesně situace pro použití třezalkového oleje. Vezměte náplast s poduškou, potřete podušku olejem, zranění přelepte a nechejte přes noc do druhého dne. Otrlí jedinci ho mohou použít i do oka na léčbu zánětu spojivek – zezačátku mírně štípe, ale dobře hojí. Třezalkový olej je možné použít v nouzi i jako omastek na smažení, pokud u sebe nemáte nic jiného nebo jako palivo do nouzové improvizované lampičky.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Třezalka tečkovaná

Příspěvek od Ivana » 04 lis 2015 23:51

Proti depresi působí až po 10 dnech užívání. Kromě toho podle Zentricha působí jako:
antibiotikum
podporu metabolismu
silně protizánětlivě
na těžké ekzémy (léčení 6-8 týdnů)
po úrazech hlavy
na plíce
na slinivku
na játra
žaludek, dvanáctník, vředy
mírné kardiotonikum
při těžkých chřipkách s arytmiemi a fibrilacemi
rehabilitace po mozkových příhodách
při počátcích obrny
na sklerózu multiplex
rány, pohmoždění, vnitřní krvácení
závratě
otylost
Podle J. Janča, J. A. Zentrich Herbář léčivých rostlin 5.

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Třezalka tečkovaná

Příspěvek od Ivana » 05 lis 2015 00:10

Josef píše:...Třezalku tečkovanou naprosto bezpečně od jiných žlutě kvetoucích bylin identifikujete tím, že když pohlédnete na její lístky proti světlu, objevíte na nich "dírky" jako kdyby je někdo propíchal špendlíkem.....

To není zcela přesné. Všechny druhy rodu třezalka Hypericum (je jich u nás osm) mají tečky na listech. Červené tečky na listech má i žlutě kvetoucí vzácná vrbina kytkovětá (bazanovec kytkokvětý) Lysimachia thyrsiflora http://botany.cz/cs/Lysimachia-thyrsiflora a mívá je i červeně (vzácně modře) kvetoucí drchnička rolní Anagalis arvensis.

 
Příspěvky: 5
Registrován: 28 říj 2015 22:49

Re: Třezalka tečkovaná

Příspěvek od Anna Marie » 05 lis 2015 05:26

Když se promne v prstech list třezalky tečkované, barví borůvkově. :flower:

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Třezalka tečkovaná

Příspěvek od Ivana » 05 lis 2015 16:54

Rod třezalka má na listech (i jiných částech rostliny) nádržky v pletivech, které se jeví jako tečky, případně čárky. Jsou dvojího druhu: jedny jsou světlé, průsvitné, a Josef je popisuje jako dírky od špendlíku. Obsahují silice a tyto nádržky na listech má všech našich osm druhů třezalek. Další jsou černé tečky, které obsahují červenofialové barvivo hypericin nebo pseudohypericin, které po rozemnutí listu zabarví ruku (a je to stejné barvivo, které dává barvu třezalkovému oleji). Tyto černé tečky na listech má šest z našich osmi druhů.

třezalka rozprostřená Hypericum humifusum je drobná plazivá rostlina, od ostatních vzhledem a výškou snadno rozlišitelná. Tečky na listech má průsvitné i černé.
http://botany.cz/cs/hypericum-humifusum/
třezalka chlupatá Hypericum hirsutum je na rozdíl od třezalky tečkované chlupatá, tečky na listech má jen průsvitné.
http://botany.cz/cs/hypericum-hirsutum/
třezalka pěkná Hypericum pulchrum je vzácná a vzhledem dobře odlišitelná od třezalky tečkované. Tečky na listech má jen ty průsvitné.
http://botany.cz/cs/hypericum-pulchrum/
třezalka ozdobná Hypericum elegans je svým vzhledem třezalce tečkované podobná, ale vyskytuje se vzácně, je chráněná. Tečky na listech má obou typů. Rozdíl je na kališních lístcích, které jsou zubaté, na vrcholu každého zubu je černá žlázka. Třezalka tečkovaná má kalichy celokrajné, bez zubů.
http://botany.cz/cs/hypericum-elegans/
třezalka čtyřkřídlá Hypericum tetrapterum má na rozdíl od třezalky tečkované křídlatou lodyhu a roste na loukách vlhkých. Je poměrně hojná. Tečky na listech má obou typů.
http://botany.cz/cs/hypericum-tetrapterum/
třezalka horská Hypericum montanum je druh převážně lesní, od třezalky tečkované se odlišuje tím, že je většinou nevětvená a kyjovitými žlázkami na kalichu. Tečky na listech má obou typů.
http://botany.cz/cs/hypericum-montanum/
třezalka skvrnitá Hypericum maculatum je druh nejčastěji zaměňovaný s třezalkou tečkovanou. V Rusku se léčivost obou druhů pokládá za rovnocennou, Zentrich se o třezalce skvrnité vyjadřuje jako o druhu s menším množstvím léčivých látek a sníženou účinností. Rozlišovacím znakem od třezalky tečkované je čtyřhranná lodyha, tedy lodyha se čtyřmi podélnými lištami (nikoliv čtyřkřídlá). Třezalka tečkovaná má lodyhu oblou nebo se dvěma podélnými lištami. I tento druh má na listech tečky obou typů, průsvitné i černé.
http://botany.cz/cs/hypericum-maculatum/
třezalka tečkovaná Hypericum perforatum dávám odkaz, abyste si mohli porovnat se všemi ostatními druhy.
http://botany.cz/cs/hypericum-perforatum/


Zpět na Přírodní medicína

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník