Právě je 27 črc 2021 13:31

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Kosa Sa vz.58

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Kosa Sa vz.58

Příspěvek od MacGyver » 22 bře 2016 20:31

Poznámka: Článek tvořím za pochodu. Finálně jej zreviduji, doplním, opravím a přidám fotky do jednoho uceleného příspěvku.

Kosa

SA-58, SA58, SA 58, Sa vz.58, Tactical, Hermex, Gazela, Kosa, Koště

Česká útočná puška vyvinutá a zavedená do výzbroje ČSLA na konci padesátách let dvacátého století. Není třeba popisovat vývoj, vznik a historii. Zaměříme se na praktické užití, úpravy - tuning chcete-li, klady a zápory jednotlivých řešení. Každý člověk má na tuto záležitost vlastní názor a preference. O této zbrani byly popsány tisíce stránek nejen na internetu. Toto shrnutí má proto za cíl vypíchnout nejčastější dotazy a návrhy řešení, tak aby vznikl přehledný soubor informací který pomůže nejen začátečníkům.

Kosa se stala v našich krajích legendou a pro našince nejdostupnější a nejefektivnější samonabíjecí puškou co se týče poměru cena/výkon. Toto tvrzení v den vzniku těchto řádků neplatí již bezvýhradně. První pušky dodané na civilní trh koncem minulého tisícileté byly poměrně drahé a protože se jednalo o obecné uvolnění původně vojenských samočiných zbraní upravených pro civilní trh, byl o ně obrovský zájem. Bez nadsázky lze říci že se na všechny civilní klony útočných pušek byl pořadník a čekací doba v řádu měsíců i déle.

Trh byl postupně zahlcen uvolněnými zbraněmi z vojenských zásob a rezerv. Nemalý podíl hrály zbraně po zrušených lidových milicích. Cena postupně klesla a ustálila se na hladině +/- 5000 Kč. V různých akcích se kosa dala koupit za podstatně méně peněz nebo z jinými benefity. Ještě v roce 2014 si všichni mysleli, že tento příznivý cenový stav bude trvat věčně a nedbali na na varování prozřetelnějších střelců znalých chování trhu. Chyba v Matrixu s postupným vyčerpáním zásob z dob dávno minulých se velmi rychle opravila.

Levná kosa pro civilisty byl poslední záchvěv labutí písně pozůstatků ČSLA připravených na třetí válku. Tato situace nastala pouze díky obrovským zásobám zbraní, pro které nebyl odbyt a ještě k tomu byly námi všemi několikrát zaplacené. Sklady, díky civilnímu trhu a několika mezistátním darům vojenského materiálu do horkých oblastí, brzo zelzy prázdnotou.

Zde si musím přisadit osobní vsuvku - osobně jsem velice rád, že do těchto horkých oblastí posílá stát zatím jen vojenský materiál, ke kterému nepřibaluje příslušenství v podobě obsluhy. Doufám, že tato situace, kdy se z mé maličkosti nestane ono příslušenství, potrvá nejlépe napořád. Politický handl v podobě "darovaného" materiálu za jiné protislužby je to nejlepší řešení a osobně nebudu tento problém zjednodušovat do roviny "že jsme někomu dali nše kosičky za nic"!

Kdo si nekoupil civilní klon vz. 58 do poloviny roku 2015, má v tuto chvíli smůlu, protože poslední slušné kousky se u obchodníků prodávají za dvojnásobek původní ceny (téměř 10 000 Kč) a jsou prakticky vyprodané. Bazar je na tom úplně stejně. Do budoucna je možné, že se ještě v několika vlnách na trh dostanou slušné kousky, ale je nepravděpodobné, že by cena výrazně klesla. Kosy na trh mohou vrátit také koncoví uživatelé a to na základě možných restrikcí držení samonabíjecích pušek, nebo na základě uklidnění bezpečnostní situace ve světě :D kdy unáhlené horké nákupy z motivu pocitu ohrožení a strachu vyprchají.

Pojďme ale k samotné zbrani

Tato zbraň je poměrně komplikovaný výrobek, který má spoustu složitých částí náročných na výrobu. Nejen z tohoto důvodu je novovýroba, pomineme-li kanibalizování a vytěžování dříve vyrobených součástek, ze kterých je pak sestavena zbraň, vyloučena. Finanční náročnost výroby vzhledem k "zstaralosti" konceptu, je nepřekonatelný problém a s výjimkou několika fandovských malovýrob absolutně nereálná.

Úpravy a jejich užitná hodnota
...pokračování příště
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Kosa Sa vz.58

Příspěvek od MacGyver » 06 zář 2016 15:47

Ještě než přistoupíme k tunningu, tak se budu věnovat vývoji, který nastal mezi napsáním prvního příspěvku.

Poté co byl trh vyprodán a bazarové kousky dosáhly absolutně nesmyslných cen (někdo prodal i třikrát dráž olítanou kosu než ji koupil) se cena ustálila na hladině cca 10 000 Kč. Důvodů je několik.

- obchodníkům byly dodány především Gazely a jiné klony, takže je nyní možné nakoupit od cca 7000 novou v krámě
- spousta lidí se lekla projednávání restrikcí ze strany EU a začala se zbavovat samonabíječek. Paradoxně lidé kteří toto téma řešili kolem mě nejvíce, byli pak jedni z prvních, kteří prodali z důvodu strachu, že by mohli přijít o svých 5000 Kč, kdyby museli jít odevzdat. Potvrdila se tak stará pravda, že peníze jsou na prvním místě. Chápal jsem ještě lidi, kteří nevystřelil jak je rok dlouhý, ale odpadlíci z řad aktivních střelců :thumbdown: Když byla nesmyslná poptávka, tak proč neprodat? :roll:

Nyní lze nakoupit z druhé ruky celkem rozumně. Hlavní důvod je však zakopaný v tom, že spousta střelců přechází na ráži .223 protože se náboj 7,62 x 39 stává v našich končinách neperspektivní. Třetiválečné zásoby v podstatě došly. Zůstává snad jen mobilizační zásoba pro ještě uskladněné zbraně. Dovoz je minimální. Při ceně 6+ Kč a ekonomické nesmyslnosti přebíjení této ráže, můžeme sledovat masivní přechod na naťáckou ráži.

Kosu si tak nechávají srcaři a ti co nemají hluboko do kapsy. Pokud váháte s koupí střeliva nebo samotné zbraně, přestaňte. Ještě nějaké tržní turbolence a výhodné koupě můžeme zažít, ale spoléhat se na to nelze.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Kosa Sa vz.58

Příspěvek od MacGyver » 06 led 2019 12:25

Úpravy a jejich užitná hodnota

Poznámka: Z různých kos, úprav a modifikací mám vystříleno 20tis + ran včetně soutěží. Nemám ambice generalizovat a hledat „nejlepší“ řešení. To, co komu vyhovuje zjistí každý sám především častými návštěvami střelnice, trénikem a zkoušením. Tuto cestu můžete čtením mouder jiných pouze zkrátit, ale stejně se ji nevyhnete. V případě, že ale informace čerpáte od lidí, kteří sice umí výborně psát a na anonymním netu vypadají jako odborníci, přičemž vlastní zkušenosti mají nulové, tak si tu cestu jen zkomplikujete, prodražíte a prodloužíte.

Než se pustíme do úprav, je předně nutné si uvědomit, co tím chceme dosáhnout! Chceme docílit zvýšení uživatelského komfortu, ergonomie a rychlosti střelby, nebo nám jde především o tacticool vzhled a chceme mít věc na kterou se budeme dívat a nedejbože z ni střílet? Pokud vám jde o vzhled, nemá cenu dále číst.
Další věc je smysluplná ekonomika takového tuningu. Když stála kosa pod 5 tis. Kč i s bednou nábojů, nebyl problém investovat dalších 10 tis. do úprav (I tak mnohým nezbylo na náboje a návštěvu střelnic). Dnes, když slušná kosa stojí přes 10 tis Kč je tento pohled již zastaralý. Za 16 tis+ se dá pořídit základní AR15 vhodná k dalším úpravám, u které je základní ergonomie o galaxii jinde. Stačí koupit lepší spoušťák za pár tisíc a máte flintu v podstatě hotovou (Flame stran boje ráže a konstrukce zbraní z rodiny SA58/AK/AR15 sem nepatří.).

Pažbení

Pistolová rukojeť – pro mne jedna ze tří úprav, které jsou absolutně nezbytné. Originál dřevotříska je strašná a výměnou za moderní plastovou, která vám sedne do ruky, neklouže a dá se s ní střílet pohodlně v rukavicích je logickým prvním krokem. Nízkonákladovou úpravou originál dřevotřísky je polepení protiskluzovou páskou na schody („brusný papír“), který esteticky nemusí vypadat dobře, ale komfort jednoznačně zvýší. Z plastových pažbiček mě osobně vyhovuje nejvíce od firmy FAB. Investice cca 500 Kč+.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Kosa Sa vz.58

Příspěvek od MacGyver » 06 led 2019 12:29

Článek budu publikovat postupně a pak jej shrnu a naformatuju do jednoho příspěvku. Najednou a a kompletně na to nemam kapacitu.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Kosa Sa vz.58

Příspěvek od MacGyver » 08 led 2019 21:09

Předpažbí a nadpažbí – další úprava, která je nezbytná stran ergonomie, ale hlavně možnosti instalovat příslušenství.

Systémů, možností a materiálů je velmi mnoho. V podstatě veškerá modernizace pušek z „východní konstrukční školy“ se točí okolo „překapotování“ flinty a možnosti nést příslušenství v podobě optických zaměřovačů, svítilen, laserů atd. Výměnou samotného nadpažbí můžete tento nedostatek vyřešit poměrně levně.

Osobně jsem hodně dlouho střílel s plastovým FABem a jedním railem instalovaným na levé straně na baterku. Toto předpažbí je velmi tuhé, odolné a kolimátor na něm drží nástřel i po opětovném montáži a demontáži nadpažbí. Navíc u tohoto modelu nepotřebujete žádné nářadí k demontáži, protože využívá původní plech z nadpažbí a zajištění kolíkem. Pro mě je toto předpažbí top v poměru cena/kvalita/odolnost/užitná hodnota. Co mě však absolutně nevyhovuje, je velikost, tedy obvod tohoto kompletu. Zbraň je sice perfektně chlazená, ale úchop je velmi hamatný a oblíbené „cečko“ je tím pádem vyloučeno. Po zkoušení různých celokovových výrobků, které mě všechny bez rukavic pálily do ruky jsem došel ke kombinaci plastové podpažbí CSA a hliníkové nadpažbí D-force, u které jsem nadobro zůstal. Touto kombinací jsou zachovány rozměry originálu. Plastové podpažbí je příjemné do ruky za všech okolností a hliníkové nadpažbí umožňuje instalaci veškerého požadovaného příslušenství, a to vše při zachování nízké hmotnosti a originálního vzhledu. Nevýhodou je nutnost použití imbusového klíče k demontáži. Nicméně kdo nepotřebuje leštit po každém střílení píst a spokojí se se zcela dostačujícím propláchnutím oblíbeným WD40 bez demontáže, nebude brát tento imbus jako komplikaci. Nutnost kvůli závadě demontovat nadpažbí a dostat se k pístu, má oproti nutnosti sundávat kryt závěru nulovou četnost. Dilema uživatele je tedy rozhodnutí nad materiálem, tvarem (preferovaný úchop), způsobem montáže a jaké příslušenství hodlá používat.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Kosa Sa vz.58

Příspěvek od MacGyver » 10 led 2019 19:07

Pažba

Originál dřevotříska je při střelbě přes mířidla naprosto dostačující i s hendikepem, že pro většinu lidí je zbytečně krátká. To samé platí u originál sklopky, která je dokonalým technickým výrobkem a snese nejnáročnější zacházení. Originál sklopka vybavená lícnící z „karimatky“ vymodelovanou smaovulkanizační elektrikářskou páskou, pro mě byl velmi dlouho naprosto dostačující komfort. Časem se mi doma objevila prodloužená sklopka v domácí dílně a ta komfort ještě zvýšila. Později jsem přešel na sklopku jejíž nosník je upraven teleskopickou nožičkou u UK 59, čímž získáte teleskopickou pažbu v rozsahu +/- 7 cm. Krajní hodnoty pak záleží, jakou základní délku ke stavbě použijete. S lícnicí z „karimatky“ opět skvělé řešení a při zachování hmotnosti, robustnosti, užitné hodnoty a střeleckého komfortu díky možnosti nastavení dle oblečení a výbavy, je to toto řešení podle mého názoru, jedním z nejlepších. Pokud se rozhodnete pro originál či upravenou originální sklopku, je absolutně nejlepším tuningem originál plastová botka, která kdysi stávala 10 Kč a dnes se často nedá sehnat vůbec, nebo v řádu nesmyslných stokorun. Přitom jsem jich viděl plné bedny. Střelecký komfort s touto botkou je se sklopkou bez botky neporovnatelný.

I v případě že používáte kolimátor či optiku nedoporučuji rovnat pažbu s osou hlavně. Dlouhou dobu jsem měl kloub od Gunexpertu se standardní mil-spec trubkou a pažbou Magpul. Pokud se chcete poskládat do kolimátoru i mířidel, musíte tuto pažbu snížit v kloubu na maximum. Pažba je sice rovnoběžná s hlavní, ale není rozhodně v jedné ose. Střelba je sice komfortní, ale se subtilní kosy, kde není nic navíc se stává najednou velký a nevyvážený „harapák“. Žádná z těchto pažeb i když má zkosenou trubku v duchu tvaru originální pažby, mi nepřirostla k srdci. Co pak absolutně nechápu jsou odpružené modely s amortizérem zpětného rázu. Užitná hodnota je záporná a střelecký komfort tragický a o kontrole zbraně a pocitu ze střelby ani nemluvím. Ale jako obchodní tah se toto řešení povedlo. Pažbami z této rodiny většinou získáte lepší vzhled společně s nárůstem hmotnosti a diskutabilního střeleckého komfortu (dle řešení).

Pak zde existuje pažba CSA Sporter, která je v jednom kuse s pistolovou rukojetí. Pro ty, kdo nepotřebují sklopku a mají malou ruku, je toto řešení taktéž velmi rozumné. Nicméně pistolová rukojeť je opravdu velmi malá a člověk s trochu větší rukou ji nemá šanci rozumně uchopit. Délka této pažby je taktéž oproti originálu větší. Hmotnost a odolnost jsou také pozitivní argumenty.
Jako absulutní top cena/výkon/odolnost/hmotnost/střelecký komfort považuji pažbu Arsenal, což je prodloužená originál sklopka zalitá do pevného a odolného plastu. Jednoduché, ale naprosto geniální řešení, které přesně kopíruje ducha zbraně a dělá z ni podstatně komfortnější flintu. Tyto pažby se v tuto chvíli shánějí čím dál tím hůře (tržní cena 1500 – 2000 Kč).

Při výběru pažby je potřeba každopádně zvážit tělesnou konstituci, účel (sklopná či pevná) a hlavně, zda chcete používat kolimátor/optiku a kam ji hodláte umístit. Tvar a hmotnost pažby pak určuje společně s optickým zařízením a předpažbím celkovou ergonomii zbraně.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Kosa Sa vz.58

Příspěvek od MacGyver » 11 led 2019 18:47

Kompenzátor

Třetí nejdůležitější úprava, kterou si SA 58 zaslouží. Na trhu je nepřeberné množství kompenzátorů a nedá se jednoznačně stanovit, který je top. S žádným však neuděláte chybu. Na zbraní mám, nebo jsem postupně měl „Jimiho kompík“ který byl jeden z prvních k dispozici, Zendla a několik modelů Dforce.

Každý z těchto kompíků fungoval naprosto skvěle a komfort střelby se výrazně zvýšil. Zejména přesnost a rychlost dvojstřelů se s kombíkem dá výrazně zlepšit. Porovnat jednotlivé modely stran všech kladů a záporů jednoduše nejde. Před nákupem doporučuji časté návštěvy střelnic, kde se srocují aktivní střelci s rozličným vybavením. Nezažil jsem situaci, kde by někdo nenechal vystřelit pár ran člověka, který slušně poprosí.

Kompenzátor má ale také spoustu negativních vlastností, které je třeba zmínit. Pokud střílíte z palpostu a vedle vás stojí další střelci, tak rozhodně váš kompenzátor neocení. Není zrovna příjemné nechat se ofukovat spáleným střelným prachem a zvukový efekt je pocitově, také podstatně větší. Pocit hluku z výstřelu závisí na bezprostředním okolí střelce a vzdálenosti od překážek (uzavřená střelnice, příčky mezi palposty atd.). Dalším neduhem je demaskování zejména v šeru/tmě, protože většina kompenzátorů rozptýlí výšleh do efektní plamenné koule. Dále střelba v různých polohách v leže pokud nemáte těsné brýle znamená prach v očích, zakouřené okolí, snížený výhled do okolí a na cíl a taky se toho prachu pěkně najíte. Přes všechny tyto negativa pro mne výhody stále převyšují.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 41
Registrován: 04 bře 2016 19:22

Re: Kosa Sa vz.58

Příspěvek od Brtník » 12 led 2019 20:41

Předesílám, že nejsem střelec a můj názor je pouze amatérský.
Nechápu Tvoje nadšení ze sklopky, dva roky na vojně jsem to tahal na hřbetě a porád to rachtalo, tlačilo a překáželo. Ani při střelbách mi to zrovna nedodávalo jistotu. Tak nevím...

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Kosa Sa vz.58

Příspěvek od MacGyver » 11 úno 2019 15:23

Sklopka na SA58 je geniální ve své jednoduché konstrukci a nezničitelnosti. Samozřejmě existuje mnoho jiných komfortnějších pažeb, ale na tom diskuse nestojí. Vzhledem k tomu jaké má tato puška určení a její celkové koncepci, je originál sklopka jedno z nejideálnějších řešení do polních podmínek. Na sportovní střelbu jsou jiné flinty a jiné pažby.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2015 13:05
Bydliště: Mater Urbium

Re: Kosa Sa vz.58

Příspěvek od nabu » 27 bře 2019 13:12

Má někdo zkušenost s tlumičem plamene na 58ku? Jde mi jen o zvuk - posílá ho to víc dopředu?


Zpět na Palné a střelné zbraně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník