Právě je 29 dub 2024 16:47

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Přebíjení .223 Remington

 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Přebíjení .223 Remington

Příspěvek od cipis » 10 lis 2015 11:22

Upozornění - toto je zatím koncept, sepsání poznatků, co mám v hlavě či na papíře nebo vyčteno na internetu. Postupně zde budu doplňovat další věci, co mne napadnou, na které přijdu či vyzkouším, aby z toho byl nějaký celek.

Výbava:
- matrice .223 od Lee (LEE PACESETTER 3-DIE SET .223 REMINGTON)
vím, že jsou lepší, ale jdeme po ceně a zatím stačí

- přebíjecí lis (Hornady Lock-N-Load Classic Single Stage Press)
je jich celkem dost na výběr, já natrefil na bazarový nový, co nějaký borec vyhrál na závodech a měl už svůj
všude se doporučuje nebrat lisy typu C - s otevřeným rámem, kvůli zatěžování při formátování puškových nábojnic

- prachovač (Dávkovač prachu RCBS Quick Change)
už trochu menší výběr, možná odradí cena (já chtěl podobný od Hornady, ale nebyl a holt jsem už nechtěl čekat), nicméně stojí to za to

- něco na praní nábojnic (měl jsem ultrazvukovou pračku za 500 z Lídlu, bohužel mi do ní natekla voda, tak peru ručně v 5l barelu)

- mazání nábojnic ( Lyman Quick Slick Case Lube)
vyzkoušel jsem toho víc, ale tohle prostě bezkonkurenčně nejlepší

- krabičky
těžce podceněné, ať už krabičky na náboje při prachování nebo krabice pro "sklad" mezi operacemi

- vrták 4 mm a 12 mm
na sražení hrany zátravky a lůžka zápalky (některé nábojnice mají zakrimpovanou zápalku, ven jde stejně, ale nová se špatně lisuje)
předpokládám nahrazení nějakou vhodnou frézou, která zvládne obě hrany, aby se to nemuselo dvakrát točit

 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Re: Přebíjení .223 Remington

Příspěvek od cipis » 10 lis 2015 13:12

- prachovač

Původně jsem chtěl Hornady (http://www.hornady.com/store/Lock-N-Loa ... re-1-Each/), abych držel značku :), ale nebyl k dispozici a další dodávka byla kdovíkdy, takže jsem vzal RCBS (http://www.rcbs.com/Products/Powder-Mea ... asure.aspx), který je tařka to stejné, akorát byl za víc peněz (a jak to tak bývá, po koupi se nějaké vyrojily na bazarech).
Za ty prachy to mohli už před prodejem vyčistit a odmastit, bylo to plné špon a masné, no, co se dá dělat, holt to zabralo nějaký čas, než jsem to vypucoval.
Do nádobky se vleze celá půl kilovka prachu, akorát se uvádí, že všechny tyhle systémy mají odchylku kvůli množství nasypaného prachu (když je ho tam víc, tak je ten sloupec těžší a tím víc se ho tedy nacpe do toho rotoru. Údajně se tam dávají nějaké kloboučky, které drží váhu celého toho sloupce prachu a tak není ten nad rotorem zatěžován. Zatím jsem se nedostal k nějakému zjišťování a detailnímu vážení.
Celé je to udělané samozřejmě tak, aby se daly prodávat "apgrejdy", tedy něco, co vám vždycky něco vylepší, ale stojí to peníze. Standardní nastavování nemá žádné ukazatele, prostě jen otáčíte osičkou a měříte a měříte. Po doladění utáhnete a pak zjistíte, že to krapet ujelo, takže nanovo. Z toho důvodu nemá cenu chystat prachování na pár desítek kusů, ale spíše na několik stovek, aby ten režijní čas nebyl větší než čas naprachování nábojnic.
S tím časem souvisí další věc, a to značně, alespoň u mne, podceněné krabičky. Znáte to, proč to proboha za tolik peněz kupovat, vždyť je to zbytečnost. No, není, naštěstí jsem našel ve starých zásobách po plynovce krabičky po 9mmPAK, na 50 kusů, celkem 4, takže to bylo hned na 200 nábojů, shodou okolností jsem si včera dovezl od kamaráda dvě další podobné krabičky, takže už mám na 300 ks sérii.
Krabičky jsou potřeba dostatečně hluboké, aby se naprachované nábojnice nepřevracely, tedy přesně opačně, než "platíčka" na nábojnice při mazání. Není nic lepšího, než si při konci prachování do těch nábojnic strčit.
Tedy ve zkratce - mám (momentálně já) 300 ks ozápakovaných nábojnic, strčím dávkovací šoupátko do rotoru prachovače, nasypu prach, vytáhnu a zkalibruji váhu a zkouším, jestli se to od posledně neposunulo, kdyžtak doladím. Někdy hotovo za pár minut, někdy za pár desítek minut. Jakmile je nastaveno, beru jednu po druhé, nasypu prach a vrátím do krabičky atd.
Po naprachování nechám páčku nahoru, dávkovací šoupátko vyndám a strčím tam trubku (součást prachovače) a zbytek prachu vysypu zpátky do pixle.

Uvažovaný upgrade tohoto konkrétního prachovače: http://www.rcbs.com/Products/Powder-Mea ... Screw.aspx - Jednak je tam stupnice (ta ale stejně nebude sedět na konkrétní prach, ale to vůbec nevadí, hlavní je, že je to opakovatelné) a druhak tam není ta obyčejná aretace maticí s pružnou podložkou, která má za následek posunutí při utahování té základní verze.

 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Re: Přebíjení .223 Remington

Příspěvek od cipis » 05 led 2016 16:01

Příprava nábojnic

- mazání nábojnic

Předpoklad je bedna plná nábojnic, žádný velký bordel, prostě normálně posbírané, bez listí, blata atd.
Základem je nějaké platíčko, v nouzi stačí platíčka po továrních 9x19, ale nejlépe mi vycházejí krabičky po 9PAK.

Takže si naskládám do platíček na kus desky 300 ks nábojnic, chce to lehce kontrolovat, jestli nejsou poškozené atd., pak si to s tou deskou vezmu do chodby/balkon/někam ven, a šplíchnu lehce tím sprejem, celé to pak sesypu do jedné "špinavé" přepravky. Špinavé myšleno od toho spreje. A udělám další sérii, až je přepravka plná nebo dojdou nábojnice. Nemá cenu to dělat po pár desítkách kousků či po stovce, jednak je s tím chystání a druhak čím víc se toho šplíchá naráz, tím jsou menší ztráty spreje.

Takto nachystané nábojnice vydrží namazané, pokud je to uzavřené, bez problémů řadu týdnů.

- odzápalkování nábojnic

Do lisu dáme celoformátovací vypichovací matrici, přepravku s namazanýma hned vedle, hezky po ruce. Na zem pod lis, mezi kolena, velkou krabici na odzápalkované nábojnice. A jedeme :) Levá ruka bere nábojnici, strčí ji do lisu a jde pro další nábojnici, mezitím pravá ruka pákou nahoru a dolů, levá ruka tou další nábojnici vyhodí z lisu už odzápalkovanou a strčí do něho tu další. Jediné, na co je potřeba dávat bacha, aby vám ta neodzápalkovaná nespadla k těm odzápalkovaným, nicméně se mi osvědčilo na to kašlat a pokud ji nevidím během pár vteřin, tak je rychlejší ji nechat být, však ona se najde při další operaci. Stejně tak nemá cenu sbírat ze země nábojnici, co se netrefila do té krabice, nebude totiž jediná :)
Je to popis jak pro debily, nicméně jsou to věci, které poměrně dost urychlují práci, takže pak máte odzápalkovaných i 500 nábojnic za hodinu.
Při tom "lisování" je potřeba cit, nelze aplikovat hrubou sílu, protože pak tam necháte prsty, zničíte nábojnici, povysunete jehlu v lepším případě, v tom horším zlomíte atd. Jakoukoliv nábojnici, co se vám nelíbí, hoďte do extra krabičky, včetně těch, co jdou ztuha nebo tak něco, prostě se přeberou pak, nemá cenu se zdržovat jedním kouskem.

- sražení hran

Do malinkatého hobby soustruhu dám vrták 4mm a beru nábojnici po nábojnici a srážím hranu zátravky. Tady se najde případná spadená neodzápalkovaná nábojnice :) Pak ten vrták vyměním za 13mm a beru tím zase hranu lůžka zápalky.
Tahle operace stačí provést jen jednou, při dalším přebíjení odpadne, ale zase se přidá zkracování, protože se po několika výstřelech nábojnice protáhne.

Doplnit zkracování - až to budu potřebovat dělat :)

- praní nábojnic

Jak jsem uváděl, tak se mi pokazila UZ pračka, takže peru ručně v 5l barelech od kojenecké vody.
Po hrstech nasypu nábojnice do barelů, tak do půlky, zasypu malou lžičkou kyseliny citronové, kápnu prostředek na nádobí a do 3/4 zaleju horkou vodou. Celé ne, to se pak s tím blbě štěrchá. No a postavím si to vedle PC nebo tak, a sem tam zaštěrchám, poválím apod. Když přijde malý synovec, tak si s tím hraje ;-)
Po jednom či dvou dnech vyměním vodu, pak zase to stejné, no a když už ta voda pak není moc špinavá, tak vyleju a nábojnice naskládám, no, spíše nasypu, do sušáku na ovoce a nechám to tam 1-3h sušit, na nejmenší výkon. Pak to sesypu do krabice a tím je příprava nábojnic hotová.


Zpět na Palné a střelné zbraně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník