Právě je 29 dub 2024 14:46

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Příspěvek od MacGyver » 23 lis 2015 14:08

V současné době jsme svědky dalšího kola snahy o omezení práv vlastníků palných zbraní. Aktuální informace naleznete na stránkách LEXu: http://gunlex.cz/ Zejména všem vlastníkům samonabíjecích zbraní, bylo dlouhou dobu jasné, že anti-gun skupiny o sobě dají vědět při každém hrůzném činu, kdy jednotlivec, či skupina spáchá nějaké zvěrstvo na bezbranných lidech. Současné teroristické útoky v Paříži, jsou těžkým kalibrem a dají se jednoduchou a povrchní argumentací využít k omezení držitelů zbraní, což se i aktivně děje.

Sportovní střelce, hobíky i lidi vlastnící zbraň především k osobní obraně zachvátila zcela právem panika. Politika se totiž chová zákony trhu - poptávka/nabídka. Každý hrůzný čin spáchaný zločinci, kteří stojí na úplně opačné straně, než legální držitelé zbraní, kteří s nimi nemají nic společného, je voda na mlýn pro nastartování masívní poptávky po odzbrojení společnosti. Stačí jeden šikovný politik a za potlesku většiny, budou populisticky omezeni na svých právech právě normální lidé vlastnící registrované zbraně. Krátkodobý politický efekt dokonalý, dlouhodobý dopad na celou společnost naprosto devastující.

Praxe v zemích, kde došlo k plošné restrikci držitelů legálních zbraní, ukázala, že dopad na bezpečnost ve společnosti nebyl vůbec pozitivní, ale naopak se bezpečnostní situace podstatně zhoršila. Data a fakta jsou snadno dohledatelná.

Osobně nejsem zastáncem militarizované společnosti a nechci, aby každý u sebe MUSEL nosit zbraň. Nicméně jsem odpůrcem plošných zákazů a represivních populistických opatření, které každým dnem vedou k ukrojení svobody, ve jménu imaginárního budoucího blaha. V první řadě případné restrikce omezí sportovce a některé disciplíny zaniknou. V druhé řadě pokud bude chtít jednotlivec, či skupinka spáchat nějaké zlo či zvěrstvo, způsob a prostředek si vždy najde. Pro takové magory je jen požehnáním, když si budou vědomy toho, že jsou na koni a obyčejní lidé nemají možnost se jim postavit účinně na odpor. O dopadu na celé průmyslové odvětví a trh na něj navázaný ani nemluvě.

Můj osobní názor je, že restrikce tohoto tipu je potlačení přirozené morálky lidstva a nedostatek respektu k druhému vyvolaný virtuálním strachem s jiného, či neznámého. Proč nerespektujme, že někdo má rád to a ten zas toto, když ani jeden druhému objektivně neškodí? Autority mají jít příkladem. Zákazy a omezování nad rámec přirozených hodnot, který má každý v sobě kvůli nepovedeným jedincům nebo excesům jsou hřebíčky do rakve lepší společnosti.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Příspěvek od MacGyver » 23 lis 2015 14:46

Střelecké spolky a organizace bijí na poplach a snaží se sjednotit všechny držitele ZP k tomu, aby táhli za jeden provaz. Je to bohulibá a chvályhodná činnost. Kdo jiný než střelci by si měl hájit svá práva? Rád bych tady, ale upozornil na to, že argument o tom, že je v ČR tolik a tolik držitelů ZP, což je síla, která má slovo stojí bohužel na vratké realitě.

Každý vlastník ZP ho má z různého důvodu. V rámci celkového počtu držitelů ZP je mnoho různých skupin, kteří vyznávají svoje vlastní zájmy. Myslím si, že je nutné osvětovou kampaň vést k dialogu mezi těmito skupinami. V reálu spíše vidím, že mnohá osvěta dělá medvědí službu a často střílí do vlastních řad. Tímto textem se rozhodně nechci přidávat ke skupině, která střílí vlastní góly a ani o tom neví. Naopak, bych byl rád, kdyby se všichni zamysleli nad postoji a motivy druhých a odhodili chybný pohled na věc "podle sebe soudím tebe".

Mnoho vlastníků ZP si myslí, že ten jejich pohled je správný a že tedy jej musí automaticky zastávat i ostatní. Když potom člověk věnující se především obranným disciplínám jde jednou za čas střílet na asvaltové holuby, čeká ho při rozhovoru s partičkou brokařů těžké vystřízlivění a studená sprcha.

Najednou zjistí, že samonabíjecí zbraně se neměly nikdy povolit vlastnit veřejnosti a že jsou teď kvůli tomu sami ohroženi. S úsměvem vám, sdělí, že proti restrikci namířené tímto směrem nemají výhrady a budou ji i podporovat, aby náhodou hledáček restrikce nepadl na jejich zájmy. U čistokrevných myslivců je tento názor také hojně zastoupen. Nechci rozhodně paušalizovat a tvrdit, že je to tak nebo onak. Nicméně jsem se s tímto názorem setkal osobně bohužel velmi často.

Ti moudřejší po krátké diskusi pochopí, že třeba nejsou nyní na řadě, ale po prvním kole utáhnutí šroubů, již budou, což je donutí své názory revidovat. Proto si myslím, že osvěta by měla být celoplošná a vysvětlování konečného záměru anti-gun restrikcí by mělo probíhat napříč spektrem - sportovní, myslivecká, military, sebeobranná periodika, spolky a servery.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Re: Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Příspěvek od cipis » 23 lis 2015 15:57

Chtěl jsem napsat nějaký román, ale nějak jsem se do toho zamotal.
Tak spíše napíši, co dělám já.
Vytiskl jsem petici (tu papírovou od Pavla Černého) a chystám se poslat mail kolegům, ať se zastaví podepsat.
Snažím se všude šířit osvětu o zbraních, beru kolegy a kamarády na střelnici, snažím se jim ukazovat, že je sice potřeba mít respekt, ale že není potřeba se zbraní bát, že zbraň není to špatné. Kupodivu se setkávám s převážně pozitivním přístupem, u některých lidí se mi podařilo obrátit názor, když už ne o 180°, tak alespoň o 90°, u některých bohužel ne. Občas narážím na fest zabedněný přístup, odmítající jakékoliv argumenty pro (zkoušky bych rozhodně zpřísnila - aniž by ale věděla, jaké jsou teď).
U těch vyložených odmítačů toho moc svést nejde, max. tak to posunou spíše do roviny práva, tak jak píšeš, soukromé vlastnictví a svoboda atd.
Největší problém vidím ale spíše v tom, já tu samonabíječku přece nepotřebuji, tak ať si s tím udělají co chci. Úplně stejně špatný přístup je "ať si ty expanzky klidně zakážou, já na rekonstrukce bitev nechodím". Atd atd ...
Jednou z obrovské komunity, které by se tento zákaz týkal, jsou airsofťáci. Bohužel zatím se to dostatečně nerozšířilo, ale do kat. C by měly padnout i repliky. Tedy airsoftky najednou na zbroják a s tím související střelba pouze na střelnici. Sám jako airsofťák se snažím všechny vzburcovat, ale je to stejné jak u všech ostatních aktivit - zvednout ty pecivály je úkol pro Herkula ...

Hodlám se přihlásit za člena LEXu, ač asi nebudu 100% souhlasit se vším, co dělají, tak je to jediná "odborová" organizace střelců, se kterou se baví ministerstvo.

Pravděpodobně by mohlo být i účinné psát kandidátům do voleb (parlamentní budou 2017, senátní v 1/3 příští rok), jak se k tomu staví a říct jim svůj postoj.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Příspěvek od Josef » 23 lis 2015 19:10

Sice nevlastním samonabíjecí zbraně, ale to neznamená, že budu souhlasit s každým (nad slunce jasnějším) nesmyslem, který si někde někdo vymyslí a bude mi ho ještě navíc podsouvat jako nejlepší možné řešení. Od kdy omezení legálních zbraní snížilo počet těch nelegálně držených, se kterými se páchá zločin? Pokud vím, vždycky je to naopak. Čím méně dovoleného, tím větší černý trh a větší kriminalita.

Internetová petice je zde: https://www.change.org/p/council-of-the-european-union-eu-you-cannot-stop-terrorism-by-restricting-legal-gun-ownership Sice nevím, jakou má účinnost a jak moc na ni bude kdo reflektovat, nicméně zatím ji podepsaly 2/3 z potřebného počtu hlasů, tak snad se to posbírá.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Příspěvek od MacGyver » 23 lis 2015 20:00

Můj názor je, že tento paskvil nemůže projít. Je to jeden z mnoha pokusů a neustálých palebných příprav, které testují terén. To ale jednak neznamená, že se nemůžu mýlit a druhak, že je to správně. Místní osazenstvo tento trend neustálého pozvolného utahování šroubů sleduje už velmi dlouho, takže je myslím, všem jasné, že se nyní neřeší co bude za pár dní, ale co nás čeká za pár let. Zakazovači svoji urputnost nepoleví a nikdy nevzdají. Proti jednomu extrémizmu se nyní všem kolektivně ježí chlupy na zadku a proti jiným extrémistům je společnost imunní a v mnoha případech jim většina hlasitě tleská. Historie se neustále opakuje.

Proč se nemůže říci na plnou hubu, že elity mají k dispozici data, která jasně popisují pnutí a tlaky v západní společnosti plynoucí s frustrace a prohlubování nerovnosti ve společnosti a největší vítr mají, z toho, že se kasty začnou mydlit mezi sebou nebo že se objeví nějaký pošuk, který utáhne lidi na nějakou extrémistickou myšlenku. Tento pod sebezáchovy systému povede v konečném důsledku k pádu na dno.

Brblání a blbá nálada skloňovaná před lety se z dnešní náladou ve společnosti nedá srovnat. Ani si netroufám hodnotit jaká atmoška panuje ve velkých západních aglomeracích, ale mám takový pocit, že všechny opatření mající za cíl chránit ctihodné občany, jsou vlastně stanné právo, které má za cíl hlavně udržet klid a pořádek. Pokud se dají ve velkých aglomeracích masy do pohybu, tak není síly, která by je uklidnila. Kdyby jste před cca 6 lety hovořili s průměrným Syřanem a popsali mu události dnešních dní, tak se vám vysměje, že jste magor, pesimista a zoufalec. Prostě lidstvo čas od času začne blbnout.

To ale už odbíhám od tématu do širších souvislostí, které hodlám rozvíjet tady: viewtopic.php?f=60&t=70
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Re: Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Příspěvek od cipis » 23 lis 2015 20:13

Josefe, to nejsou potřebné počty hlasů, ale jen nějaké mílníky, aby to bylo jako postupný cíl, aby bylo vidět, že ještě trochu zbývá k té hranici, jak to překročí, tak naskočí další atd. :)

Podstatná petice je tato, papírová, česká, bohužel sice na stránkách politické strany, ale je to tak už rok a půl:
http://okstrana.cz/petice-jsme-regulaci ... strany-eu/
Ignorovat, že je to ze stránek politické strany, tato petice je na celé řadě střelnic a obchodů. Iniciátora osobně znám, u pana Černého jsem byl na pár kurzech.
Takže vytisknout, podepsat, nechat podepsat všechny okolo (a to včetně pacifistů, byť se jedná o zbraně, tak je to svým způsobem omezení svobody a to by pacifistům vadit nemělo) a poslat na uvedenou adresu.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Příspěvek od Josef » 24 lis 2015 18:18

2 cipis:
Fajn, vytiskl jsem to, oběhl s tím pár lidí co jich na firmě máme, vyzískal pár podpisů (a také nemalou zkušenost o lidech a jejich smýšlení - nejprve věhlasně odmítnou a pak přijdou potajmu s tím, že to chtějí podepsat, ale nechtějí, aby o tom věděl kolega a neměl je za "divné pavouky"). Napadá mě, není to už nějaká zastaralá záležitost? Každá petice má přeci nějakou dobu konání? Nedělá mi problém to poslat organizátorům, ale ať tam nevypadám jako blbec, který se po roce probudil a neví že mu dávno ujel vlak... Sbírají to skutečně průběžně?
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Re: Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Příspěvek od cipis » 24 lis 2015 21:55

Nevím, jestli petice má nějakou dobu platnosti, na tolik jsem ten přiložený zákon nečetl. Formulace byla tehdy zvole obecně, právě pro tyhle případy. Defacto se nakonec nepoužila, protože to bylo zaražené už podstatně dřív.
Já už nabral taky nějaké podpisy a konám v dobré víře, že to normálně pokračuje (Pavel Černý neřekl nikde, že už není), no ale radši mu pro jistotu napíšu.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Příspěvek od MacGyver » 26 lis 2015 20:23

V první řadě je potřeba zmírnit rozhořčení a nepodporovat jakoukoliv paniku. Debaty stran mizení zbraní, vzdoru a různých návodů na neodevzdání v případě přijetí omezení držení, považuji za nejhorší možný způsob komunikace. Tyto s prominutím velkohubé kecy budou mít za následek pouze kriminalizaci a diskreditaci komunity střelců jako partnera v diskuzi. Je to voda na mlýn zakazovačům. Ono potom bude stačit utáhnou šrouby jen tak, aby se vyloupl nějaký magor, který spáchá pomatený čin nebo hnusné zvěrstvo a v takové atmosféře, vám garantuji, že si nakonec budou všichni sjednocení a spokojení občané s uspokojením ve tváři mazat chleba dřevěnou špachtlí. Historie nám ukazuje, že takový magor se dříve či později vždycky najde. Bude zavedeno povolání kráječ - prověřený člověk, který může vlastnit nůž a ve své provozovně dle přísných pravidel a bezpečnostních opatření, bude poskytovat službu krájení. Samozřejmě za bezpečnostní přepážkou.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Re: Snaha o omezení práv vlastníků palných zbraní

Příspěvek od cipis » 26 lis 2015 22:35

Jen technická, včera tlf. dotazem ověřeno, že petice Pavla Černého samozřejmě pokračuje dál a má necelých 30 000 podpisů.

Další

Zpět na Palné a střelné zbraně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník