Právě je 19 zář 2024 22:38

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Topení v paneláku

 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 říj 2021 09:16

Topení v paneláku

Příspěvek od Sam Jr. » 05 říj 2021 09:27

Zajímají mě možnosti topení / temperování v paneláku, pokud by došlo k blakoutu a postupně by přestal jít jak plyn tak by vychladly radiátory. Už v tématu vaření a svícení lihem a petrolejem je naznačeno, že je tu velká spotřeba kyslíku a že je potřeba dost intenzívně větrat. Bude vůbec v bytě pozitivní tepelná bilance, když budou venku mínusové teploty a bude se topit např. lihem v biokrbu?

 
Příspěvky: 6
Registrován: 14 pro 2016 21:20

Re: Topení v paneláku

Příspěvek od peteres » 06 říj 2021 22:04

Pokud to má být schopno vyhřát aspoň jednu místnost i delší dobu (týdny) tak bych i v paneláku topil v krbovkách nebo menším sporáku na dřevo s externím přívodem vzduchu. Znamená to mít tohle topidlo včetně kouřovodů nachystaný někde ve sklepě, k tomu nějaký suchý dřevo nebo dřevěný brikety (ty zaberou míň místa) a připravený otvory pro kouřovod a přívod vzduchu zvenku. Ve starých panelácích bývaly dva větrací otvory (dole a nahoře) ve spížce v kuchyni. Nebo mít připravený náhradní okenní křídlo s připravenými otvory a v případě potřeby jen vyměnit a připojit k němu topidlo. Takový topidlo, pokud je dobře nainstalovaný, nenasává vzduch do bytu netěsnostmi, takže byt neochlazuje ale hlavně nenasává zvenku do bytu zplodiny od podobně topících sousedů.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Re: Topení v paneláku

Příspěvek od jihlavak » 07 říj 2021 11:43

V paneláku bych asi volil tzv. "biokrb" a třeba dva 25l kanystry lihu... Opravdu ale jen na to nejnutnější temperování od nuly výš.
Účelnější ale bude spíš snaha teplo tolik nepotřebovat, jak se tady píše v jiných vláknech. tzn. "stan" v obýváku, vhodné oblečení atd.

Jinak k paneláku, byť v něm nebydlím, dovolil bych si pár poznámek:
- Bude vychládat postupně několik dnů podle venkovní teploty
- V paneláku bych se bál vedle ostatních lidí hlavně rizika požáru, až ostatní začnou realizovat různá pochybná řešení vytápění.
- Stačí jeden "expert" s otevřeným oknem a patra pod ním můžou být snadno vytopená z prasklých radiátorů.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Topení v paneláku

Příspěvek od Josef » 07 říj 2021 17:44

V pořadu Kupředu do minulosti nazvaném Být prorokem, který má pravdu, je nebezpečné ze dne 15.1.2019 nastínil Václav Cílek v rozhovoru s Martinou Kociánovou řešení:

"...Je to o tom, že si zařídíš v bytě jednu teplou místnost, uděláš si kamínka typu Yukon, což je železná krabice svařená z 0,5cm silných železných plátů na čtyřech nožičkách, takže to zahřívá vzduch všude kolem. Musíš ovšem prorazit panel a pak to utěsnit, ale většinou to není velký problém. Ruské, ukrajinské, srbské sídliště tohle velmi dobře znají a paneláky jsou pak malebně začouzené...."

A já dodávám - sekat díru do panelu* se v tuhle chvíli může zdát úsměvné, až absurdní, ale při dvacetistupňovém mrazu jdou veškeré servítky stranou. Krb s biolihem to určitě nespasí (malý výkon, vytvoří moc vodních par - oblečení provlhne, potraviny zplesniví, namrznou okna atd.), totéž libovolný přenosný plynový spotřebič typu infrazářič. Prostě spaliny musí z bytu všechny ven (a dovnitř jen tolik vzduchu, kolik je potřeba pro bezpečné spalování). Při nedostatečném temperování bude problém i se srážením vlhkosti z dechu přebývajících osob (cca 2 litry vody na osobu a noc).

*) jednodužší je vložit plech s dírou pro komínovou rouru místo jednoho okenního křídla
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.


Zpět na Tepelný komfort v domácnosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků