Právě je 20 zář 2024 23:14

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Petrolejové lampy knotové

 
Příspěvky: 5
Registrován: 29 kvě 2020 10:55

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od norrsken » 05 črc 2020 22:51

Rozměrové označování knotových lamp
Standardizovaný rozměrový systém petrolejových lamp vznikl ke konci 19.století, ctili jej a stále ctí všichni seriózní výrobci. Považuji proto za ostudu, že v něm evidentně plave MARS Svratka, jeden z mála zbylých nečínských světových výrobců a exportérů petrolejové klasiky, a bez uzardění uvádí nejen v českojazyčných návodech a katalozích rozměry lamp a knotů se dvěma čárkami za číslem, tedy v palcích :thumbdown:. Správně však jde o 1/12 palce. Tato jednotka je odvozena z délkové systému, který se kdysi používal v tesařství a stavebnictví. V němčině se nazývala "Werklinie", švédsky "verklinje", tedy něco jako "pracovní čárka". Značí se třemi čárkami, např. 5'''. Lampa o tomto rozměru tedy má hořák a knot o šířce 5/12 palce.

 
Příspěvky: 5
Registrován: 29 kvě 2020 10:55

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od norrsken » 06 črc 2020 13:37

Ještě pro přesnost doplním, že tato jednotka vychází z palce nikoli anglického, nýbrž francouzského: 1 pouce = 27,07 mm. "Pracovní čárka" tedy je asi 2,26 mm. Šířka knotu 5''' lampy pak odpovídá 11,3 mm.

 
Příspěvky: 24
Registrován: 22 dub 2020 19:36

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Wolf » 16 lis 2020 20:51

Kdybyste někdo toužili po malé lampě Meva 864, právě mi domů dorazila jedna zcela nová, nepoužitá, zakoupená za pouhých 200 Kč na Marketplace na Facebooku a prodejkyně tvrdí, že jich má ještě spoustu.
Nakolik to dovedu posoudit, jedná se o skutečné historické orginály made in czechoslovakia. Udělalo mi to docela radost, bál jsem se, že budu muset utratit víc stokorun na nějakej kdo ví jak opotřebovanej kousek a renovovat ho.
Odkaz: https://www.facebook.com/marketplace/it ... 773446929/

 
Příspěvky: 24
Registrován: 22 dub 2020 19:36

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Wolf » 18 čer 2024 07:17

Dotaz:

Jak odolný má být lak na petrolejce? Na té mé lak na komínku zuhelnatěl prakticky ihned při prvním použití, čímž se zvýšilo riziko koroze. Je to běžné? :wtf:

 
Příspěvky: 7
Registrován: 07 črc 2016 14:10

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Jirka318 » 09 zář 2024 23:02

Ahoj,
prosím o radu. Chci si pořídit petrolejku, něco na způsob naší Meva 865. Ale ta už se nevyrábí. Narazil jsem na tyhle lampy. Neznám původ, možná jsou to čínské kopie Mevy. Myslíte že je taková lampa v pořádku co se týče technického zpracování? Hodí se i do krizové situace? https://www.petrolejovalampa.cz/944-ple ... rvena.html

Děkuji

Předchozí

Zpět na Osvětlení a svítilny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník