Právě je 28 bře 2024 11:03

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Petrolejové lampy knotové

 
Příspěvky: 5
Registrován: 29 kvě 2020 10:55

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od norrsken » 05 črc 2020 22:51

Rozměrové označování knotových lamp
Standardizovaný rozměrový systém petrolejových lamp vznikl ke konci 19.století, ctili jej a stále ctí všichni seriózní výrobci. Považuji proto za ostudu, že v něm evidentně plave MARS Svratka, jeden z mála zbylých nečínských světových výrobců a exportérů petrolejové klasiky, a bez uzardění uvádí nejen v českojazyčných návodech a katalozích rozměry lamp a knotů se dvěma čárkami za číslem, tedy v palcích :thumbdown:. Správně však jde o 1/12 palce. Tato jednotka je odvozena z délkové systému, který se kdysi používal v tesařství a stavebnictví. V němčině se nazývala "Werklinie", švédsky "verklinje", tedy něco jako "pracovní čárka". Značí se třemi čárkami, např. 5'''. Lampa o tomto rozměru tedy má hořák a knot o šířce 5/12 palce.

 
Příspěvky: 5
Registrován: 29 kvě 2020 10:55

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od norrsken » 06 črc 2020 13:37

Ještě pro přesnost doplním, že tato jednotka vychází z palce nikoli anglického, nýbrž francouzského: 1 pouce = 27,07 mm. "Pracovní čárka" tedy je asi 2,26 mm. Šířka knotu 5''' lampy pak odpovídá 11,3 mm.

 
Příspěvky: 17
Registrován: 22 dub 2020 19:36

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Wolf » 16 lis 2020 20:51

Kdybyste někdo toužili po malé lampě Meva 864, právě mi domů dorazila jedna zcela nová, nepoužitá, zakoupená za pouhých 200 Kč na Marketplace na Facebooku a prodejkyně tvrdí, že jich má ještě spoustu.
Nakolik to dovedu posoudit, jedná se o skutečné historické orginály made in czechoslovakia. Udělalo mi to docela radost, bál jsem se, že budu muset utratit víc stokorun na nějakej kdo ví jak opotřebovanej kousek a renovovat ho.
Odkaz: https://www.facebook.com/marketplace/it ... 773446929/

Předchozí

Zpět na Osvětlení a svítilny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků