Právě je 28 bře 2024 11:20

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Polní lopatka

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Polní lopatka

Příspěvek od MacGyver » 02 led 2016 17:32

Polní lopatka je zcela jednoduchý nástroj o kterém k mému úžasu koluje spousta legend, mýtů a nepravd. Osobně ctím u všech nástrojů zásadu specializace a jednoúčelovosti. Univerzální věci totiž až na výjimky nefungují dobře na nic.

Polní lopatka tedy slouží zejména ke kopání či úpravě terénu obecně. Měli bychom vždy pořizovat osvědčený armádní originál, nebo komerční lopatku nejvyšší kvality. Na trhu je velké množství nekvalitních výroků, které jsou vyrobeny ze špatných materiálů, nebo mají zásadní konstrukční chyby, případně oboje dohromady.

Pevné klasické polní lopatky s dřevěným topůrkem jsou osvědčeným evergreenem. Jejich výhodou je naprostá jednoduchost. Zlomené toporo lze ve většině klimatických pásem nahradit bez problémů v terénu.

Moderní sklopné lopatky, které používá většina současných armád jsou skladné a mají výhodu v tom, že se dají použít jako motyka. Tato vlastnost je výhodná zejména v terénech, kde je především sypký materiál. Jáma se dá "vybagrovat" velmi snadno. Slabým místem je však sklopný mechanizmus, který může i u těch nejlepších výrobků selhat. U kvalitních výrobků je to sice téměř vyloučeno, ale pokud se tak stane, oprava svépomocí je prakticky vyloučena.

Břit lopaty je dobré udržovat ostrý. Kopání a překonávání kořenů je pak snadnější. I se sebekvalitnější lopatkou bychom neměli přehnaně páčit, protože hrozí její ohnutí. Páčením lze zničit i velmi kvalitní plnohodnotný rýč (viděl jsem dva ohnuté fiskarsy).

Polní lopatka se dá využit také jako improvizovaná mačeta či sekera. Uživatelé si k této činnosti s oblibou brousí jednu hranu lopatky naostro. Toto použití však vyžaduje cit a v žádném případě se nedá hovořit o plnohodnotné nahrazení sekery či mačety. Tato funkce, je velmi příjemný benefit, který lze využit v různých situacích, kdy máte pouze lopatku a nechcete se vláčet s ničím jiným. Na videu je názorně předvedeno, že neomalené zacházení s poměrně velmi kvalitní lopatkou snadno vede k jejímu poškození. Přesekávání tvrdého dřeva neudělá dobře žádné lopatce. Zároveň ergonomie a celkový tvar lopatky není předurčen k intenzivnějšímu sekání. Na lopatku i pracující ruku působí nepřirozené síly. Mozoly či bolavá ruka po i nepříliš intenzivním sekání jsou téměř jistotou.



Lopatku lze také použít jako zbraň. Ostatně v armádě se vyučuje široká paleta technik. Užitečnost této funkce musí posoudit každý sám.

Kam, kdy a proč sebou lopatku brát si musí rozhodnout každý sám. Osobně ji vozím non stop v kufru auta. Pokud jdu na jednodenní výlet s dětmi a plánuji někde opéct buřty, tak ji přidávám do batohu pro snadné vytvoření a bezpečné vyzmizíkování ohniště. Další praktické využití je vytvoření odvodňovacích kanálků kolem stanu, či bivaku. Na několikadenní vandry v drtivé většině případů lopatku netahám. Pokud je větší skupina, tak se v rámci komfortu domlouváme na rozdělení komfortního materiálu - zda ano či ne - co, proč a kdo...
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Re: Polní lopatka

Příspěvek od goral » 02 led 2016 22:12

zkusenost:

-skladaci CSLA ("vysadkarska") - nebrat, betsina kusu co jse mel v ruce byla z mekeho kovu a ohybala se

-klasicka CSLA - opet problem s ohybanim

-sovetskou jsem mel v ruce jedinou a vydrzela hodne

-nebal bych se Glocku, zatim drzi

-original US lopatky stare jsem videl uz zlomene (kopie o tom se ani nebavim)

-US fasovany Gerber se tvaril rozumne

-Fiskars nemam hlubsi zkusenost.

Pokud resite pomer vaha/vykon, sel bych do Glocku. Nezazil jsem s jejich vyrobky zadny potiz

Pokud maximalni spolehlivost, resenim je klasicka lopatka, ale chce to prvni otestovat dany kus, casto se pri presekavani korenu nebo usilovnem kopani ohybaji.

Asi jedina jistota by byla nejaka zakazkova vyroba :))

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Polní lopatka

Příspěvek od MacGyver » 03 led 2016 10:03

Všechny pevné armádní lopatky co jsem měl v ruce, byly vždy z celkem houževnatého plechu. Uvítal bych, kdyby byly kalené na větší tvrdost. U použitých armádních lopatek je při koupi potřeba dávat pozor na stav. Většina jich je značně použita. Zejména "otočené" listy lopatky vlivem páčení nemusí být na první pohled znatelné. Ohnutá lopatka se totiž dá celkem snadno vrátit do původního tvaru. Nicméně pak již nesnese jakékoliv hrubší zacházení, protože se už bude ohýbat vždy.

Maďarská lopatka z vide, se dá pořídit ve slušném stavu za 150 Kč. Poměr cena výkon je vynikající. Uvažuji, že bych ji překalil, ale nejsem si jistý výsledkem, protože je snýtovaná ze dvou kusů. Nezkoušel to někdo?
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Re: Polní lopatka

Příspěvek od goral » 03 led 2016 10:28

Asi jsem proste prase :D
Ale je pravda, ze fungl novou jsem nikdy v ruce nemel (fasovanou).

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Josef » 03 led 2016 11:57

2 MacGyver:
Kalitelný materiál se nýtuje, protože nejde svařit. Už to, že je použito nýtování, je částečným důkazem, že výrobce nepoužil obyčejný "šufánkový plech", protože ten je svařitelný (třeba i bodováním), ale něco lepšího s vyšším obsahem uhlíku. Pokud se takový výrobek pokusíš opětovně zakalit, klidně můžeš. Ale musíš počítat s tím, že silným ohřevem zmizí pnutí a síla, která v nýtech byla a nýtovaný spoj tak se uvolní a nebude držet. Naštěstí nýty nejsou z kalitelného materiálu, takže i po kalení zůstanou stále měkké. Pak budeš muset nýtované spoje opět doklepat, aby držely a nebyly volné. Samozřejmě opatrně, protože pod nýtem máš co do činění s tvrdým a křehkým materiálem. Další možností je nýty odbrousit před kalením úplně pryč a po kalení součásti snýtovat zcela novými nýty nebo použít šroubový spoj. Osobně však vidím problém trošku jinde. Budeš-li si to chtít provést amatérsky, budeš muset najít způsob, jak lopatku v celé ploše rovnoměrně ohřát na kalící teplotu. S klasickou kovářskou výhní na uhlí, která má relativně malé ohniště, budeš mít proto trošku problém. Plynová (propanbutanová) výheň, co dnes často používají podkováři, by to asi zvládla lépe. (Mimochodem "v těch budovách na kopečku nad velkým rybníkem" mají určitě elektrickou pec, výheň i tvrdoměry. Pokud by jsi tam někoho angažoval, mohli by to pojmout třeba jako zajímavé výukové téma... ;) ) Ale chtělo by to znát jakost oceli, ze které je lopatka vyrobená, aby se vědělo, na jakou teplotu ohřívat, zda kalit do vody nebo do oleje a na jakou teplotu po ochlazení popouštět, aby se odstranila křehkost. Kalit materiál o kterém není nic bližšího známo, je docela sázka do loterie. Může to vyjít, ale taky můžeš lopatku zničit.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Polní lopatka

Příspěvek od MacGyver » 03 led 2016 12:05

No právě, že je to u neznámého materiálu taková alchymie, že celé martýrium nestojí v současnosti za to.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 03 led 2016 13:51

Csla pevnou mam, je to ale hrozne blato. Pravidelne ji ohybam. To je pro me dost limitujici, proto planuji jeji vymenu.
Glock-nerozjizdeli nahodou na vyrobe lopatek firmu?
Gerber-nebude jejich vyrobcem Fiskars? U seker Gerber to tak je.Fiskars by mel vlastnit Gerber.

Pokud nejste limitovani vahou, doporucuji maly ryc Fiskars. Lepe se s nim pracuje nez s klasickou polni lopatkou (delka a profilovani nasady) a prijde mi "neznicitelny"-celokovova konstrukce. Cena je vice nez sympaticka-cca 250 k . Na noseni v baglu to ale neni-vaha.

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Re: Polní lopatka

Příspěvek od goral » 07 led 2016 19:11

Kód: Vybrat vše
http://www.coldsteel.com/Product/92SFSZ/Special_Forces_Shovel_w_Sheath.aspx


Mate nekdo?
Vypada to jako kombinace vseho co se mi libi. Drevena rucka, kvalitni lopata..

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Polní lopatka

Příspěvek od MacGyver » 07 led 2016 19:36

Pokud je z dobrého matroše, což se zde dá předpokládat, tak je to ultimátní nástroj. Sice by se mi líbilo, kdyby bylo toporo uchyceno v uzavřeném pouzdře namísto kroužku, ale to by byla cena jinde a vzrostla by hmotnost. Tento tvar my sedí naprosto skvěle. Maďarská lopatka vycházející z ruského vzoru, kterou používám, je tvarově téměř shodná.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 27 led 2016 21:55

Meli jste nekdy v ruce madarskou skladaci lopatku? Dnes jsem na ni narazil. Je hodne podobna sklaadaci csla lopatce- 3casti do sebe se sroubujici

Další

Zpět na Vybavení a dovednosti pro nocování v přírodě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků