Právě je 19 črc 2024 10:53

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Blackout

 
Příspěvky: 41
Registrován: 04 bře 2016 19:22

Re: Blackout

Příspěvek od Brtník » 09 bře 2018 16:12

Je fakt možný, že by tisíciny HZ nějak hrozily blackoutem?
A třeba před 100 lety to dokázali uřídit? Opravdu se ptám jako amatér co tomu vůbec nerozumí, jen mi je divný, že při dnešních technologiích a spolupráci soustav hrozí tak velký problém.
Jak to dělal Lenin, když elektrifikoval Rus? :crazy:

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Blackout

Příspěvek od Josef » 09 bře 2018 18:29

Ty tisíciny hertzu určitě ne, to by musela frekvence klesnout na nějakých 48 Hz. Ale jde o fakt, že se dospělo k situaci, kdy vlivem nekázně není v rovnováze výroba a spotřeba. Nejde o frekvenci, jde o to, že se nestíhalo vyrobil potřebné množství elektřiny. Ta frekvence a zpožďující se hodiny to je jen průvodní jev, který pociťuje uživatel. Ale ten hlavní (skrytý) háček je v tom, že takto nevyvážené prostředí je více náchylné, aby je nějaký nepříliš významný "spouštěč blackoutu" (běžná porucha dálkové linky, požár transformátoru aj.) snadněji zbořil.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Blackout

Příspěvek od Josef » 12 dub 2020 18:14

Na zítřek, velikonoční pondělí 13.4.2020, je očekávána "historicky" nejnižší spotřeba elektrické energie. A to prakticky v celé Evropě. Je to způsobeno jednak koronavirovou situací, kdy jsou významní odběratelé (velké podniky) mimo provoz a navíc v mnoha zemích budou tento den uzavřené prakticky všechny velké obchody. Venku je už teplo a proto spotřeba samotných domácností netvoří v celkové odběrové bilanci významnější složku. Nedostatek elektřiny je problém, ale její přebytek je také problém a úplně stejně velký.

Problém s malou spotřebou trvá už delší dobu. Cena elektřiny na burze spadla. Ba dokonce to dochází tak daleko, že se výkupní cena může dostávat do záporných čísel. Jinými slovy - v elektrorozvodné síti je přebytek energie o který nikdo nestojí, protože to způsobuje problém jak síť uregulovat a nedopustit, aby vzniklo přepětí. Samozřejmě, vodní elektrárny lze zastavit (stejně je sucho), u tepelných elektráren lze snížit výkon nebo je úplně odstavit, výkon jaderných lze také snížit, ale ne úplně. Jenže bez těchto konvenčních zdrojů pak v síti nabírá výrazný podíl energie z obnovitelných zdrojů - slunce a větru. Jenže to jsou zdroje "obtížně ukočírovatelné". Zítra při přechodu fronty bude před frontou jasno a naplno svítit slunce na solární panely a k tomu ve státech, kudy fronta už prošla, pojedou naplno všechny větrníky. Uhlídat v této situaci evropskou energetickou soustavu tak, aby někde lokálně nevzniklo přepětí a aby byla udržena správná frekvence nebude jednoduché. K tomu se mohou přidat ještě nečekané potíže způsobené bouřkami a nárazovým větrem, který přechod fronty většinou doprovází. Pokud by se síť uregulovat nepodařilo a automatické ochrany by začaly některé uzly sítě samočinně vypínat, může nestabilita narůstat do té míry, že to může "spadnout" úplně všechno.

Takže pokud právě nemáte co na práci, porozhlédněte se doma, které baterie a akumulátory unikly vaší pozornosti a zasloužily by nabít. A až se budou nabíjet, pročtěte si prosím ve volném čase "z cvičných důvodů" raději ještě jednou od začátku toto vlákno. Doufejme, že to nebudete hned zítra potřebovat, ale myslím, že tím určitě nic nepokazíte...
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Blackout

Příspěvek od Josef » 15 dub 2020 18:38

Spotřeba ve srovnání s jinými dny skutečně citelně klesla. Zaplať pánbůh, všechno proběhlo dobře. Jednak díky úsilí a zkušenostem energetiků a také trochu díky tomu, že studená fronta nastupovala už v noci a přinášela oblačnost, která od časného rána snižovala výkon fotovoltaických elektráren na našem území.

Minimum je patrné na níže uvedeném grafu:
graf-zatizeni-prenosove-soustavy.jpg
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Předchozí

Zpět na Středně těžké krizové situace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník